środa, 8 sierpnia 2012

Adio pomidory, adio ulubione...


A nie, jeszcze nie czas na pożegnanie się z tymi fantastycznymi warzywami (a może owocami???). Dziś na przykładzie soku pomidorowego porozmawiamy sobie o składzie soków.

Oto nasi dzisiejsi bohaterowie:
Sok 100% Pomidor ze świeżych pomidorów (Fortuna) oraz Sok pomidorowy (TIP)



Nie będziemy czerpać przyjemności z bitwy między nimi (oba są „czyste” chemicznie). Jedynie zagłębimy się w ich skład i wartość odżywczą.

Przyjrzyjmy się opakowaniu soku z Fortuny. Cóż Producent chce nam przekazać? Przede wszystkim to, że sok został wyprodukowany bez dodatku cukru. Jak to się nazywa? Oczywista oczywistość? Truizm? Kochani, UE wydała dyrektywę, wg której soki owocowe (oraz pomidorowe) nie mogą być produkowane z dodatkiem cukru. Czyżby zatem chwalenie się brakiem dodatku cukru oznaczało, że jednak w praktyce rynkowej ten cukier jest dodawany?  
Zachęcamy do zapoznania się z tym tekstem:  http://www.radareklamy.org/uchwala,261.html.

Producent ma obowiązek umieścić na opakowaniu źródło cukrów zawartych w produkcie. W tym przypadku cukry, z którymi mamy do czynienia, to te, które naturalnie występują w pomidorach. Taką informację umieściła Fortuna, ale TIP już nie.

Oba soki zostały spasteryzowane. Oznacza to, że zostały poddane działaniu temperatury nie wyższej niż 100°C. Pasteryzacja ma na celu zabicie form wegetatywnych drobnoustrojów (osobników dorosłych). Po otwarciu sok przechowujemy w temperaturze do +4°C nie dłużej niż 72 godziny. Ta informacja umieszona na opakowaniu, wskazuje na to, że producent bierze odpowiedzialność za jakość mikrobiologiczną produktu, jeżeli on jest w ten sposób przechowywany. Jeżeli otworzymy sobie buteleczkę i zostawimy na słoneczku, to niestety biegunka lub inne atrakcje po wypiciu soczku są tylko i wyłącznie naszą sprawą a producentowi już nic do tego.

Porównajmy skład naszych soków:
Fortuna
Sok ze świeżych pomidorów. Sól
TIP
Przeciery odtworzone z zagęszczonych przecierów, przecier z pomidorów, sól, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy
Tu pojawia się pytanie: czym jest sok, a czym jest przecier?

Sok to „płyn”, który powstaje w wyniku wyciśnięcia (tłoczenia) owoców/warzyw. Przecier to „zawiesina”, która powstaje w wyniku przetarcia (np. przez sito) części jadanych owoców/warzyw (znaczy, że bez pestek, szypułek itp. niejadalnych części).
Czy to oznacza, że sok, który kupujemy ma mniej np. błonnika niż sok, który powstał z wyniku dodania wody do zagęszczonego przecieru? Niekoniecznie, ponieważ aromat, miazgę oraz miąższ można z powrotem wprowadzić do soku.

Sok marki TIP jest sokiem przecierowym, co oznacza, że pomidory zostały przetarte, sok marki Fortuna jest sokiem ze świeżych pomidorów, co oznacza, że pomidory zostały wytłoczone.

Czy pod względem żywieniowym sok jest lepszy od przecieru? Prawdopodobnie, ponieważ z produktem „mniej się dzieje”, a im mniej zabiegów technologicznych, tym mniejszy ubytek witaminy C czy beta-karotenu.  Zauważmy, że do soku przecierowego dodany został przeciwutleniacz (zapobiegający utlenianiu = psuciu się – proces utleniania można zaobserwować po przekrojeniu jabłka na pół – jabłko w kontakcie z powietrzem zaczyna ciemnieć) w postaci kwasu askorbinowego ( witamina C). Zatem możemy przypuszczać, że straty witaminy C w procesie produkcji były na tyle duże, że należało ją uzupełnić.

Ufff. Kwestię składu mamy za sobą. Teraz czas na wartość odżywczą.

Wartość odżywcza soku marki Fortuna w 100ml:
  • Wartość energetyczna: 94kJ/22kcal
  • Białko 0,8g
  • Węglowodany 3,8g (w tym cukry 3,8g)
  • Tłuszcz 0,2g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,1g)
  • Błonnik pokarmowy 1,1g
  • Sód 0,02g





Wartość odżywcza soku marki TIP w 100ml:
  • Wartość energetyczna: 83kJ/20kcal
  • Białko 0,8g
  • Węglowodany 3,1g (w tym cukry 3,1g)
  • Tłuszcz 0,2g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,05g)
  • Błonnik pokarmowy 1,1g
  • Sód 0,2g






Zatem sok ze świeżych pomidorów ma
  • delikatnie większą wartość energetyczną (2 kcal więcej) niż przecierowy
  • delikatnie więcej węglowodanów (w tym cukrów)
  • delikatnie mniej kwasów tłuszczowych nasyconych
  • oraz 10 razy mniej sodu niż sok przecierowy.

Patrząc na wartość odżywczą, sok ze świeżych pomidorów jest minimalnie lepszy.  Sok marki TIP umieścił oprócz wartości odżywczej w 100ml, wartość odżywczą w porcji i %GDA, co dla nas, jako konsumentów ma znaczenie.

Jeżeli zapytalibyście nas, który z tych soków wybrać, odpowiedziałybyśmy, że ten, który Wam bardziej smakuje. ;-)

Pozdrawiamy
EM i ER


A tak na marginesie to pomidory są wyjątkowymi warzywami, ponieważ ich wartość odżywcza jest większa po obróbce termicznej niż na surowo.  Charakterystyczną cechą pomidorów jest zawartość likopenu.
Likopen  przeciwdziała rozwojowi chorób m.in. nowotworów, chorób, sercowo-naczyniowych i osteoporozy. Szczególnie jest polecany panom, ze względu na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka prostaty.
Pomidory ponadto są bardzo dobrym źródłem potasu, który jest polecany m.in. osobom chorym na nadciśnienie.










Brak komentarzy: