czwartek, 25 października 2012

Zdrowa przekąska



Musli to zdrowa, odchudzająca przekąska. Ręka do góry, kto tak pomyślał? :) Większości z nas musli kojarzy się ze zdrowiem i szczupłą sylwetką. Ze względu na to, że te płatki zbożowe są źródłem witamin z grupy B, błonnika i węglowodanów złożonych, faktycznie są wskazane osobom, które się odchudzają lub dbają o linię. Polecimy je również w diecie przeciwmiażdżycowej i osobom cierpiącym na zaparcia. Jednak zawsze musimy być czujni i sprawdzać skład kupowanego produktu, ponieważ pod niewinnie wyglądającą "zdrową" przekąską może czaić się cała gama dodatków do żywności, które w schudnięciu to nam raczej nie pomogą…

Na dzisiejszym ringu miło jest nam powitać:

Crunchy (Kupiec) vs. NesVita (Nestle)


Miłośnicy takich przekąsek na pewno od razu się oburzą, że to przecież dwa różne produkty i nie powinno się ich porównywać.  Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że NesVita ma w swoim składzie mleko, dzięki czemu dolewając gorącą wodę, tworzymy klasyczną owsiankę. Do Crunchy musimy sami dolać mleko. Ale nie będziemy się dzisiaj skupiać nad zawartością białka. Bardziej nas dzisiaj interesuje ilość i jakość węglowodanów i tłuszczu.

Na opakowaniu Crunchy widzimy pewną informację: "wysoka zawartość błonnika pokarmowego". W świetle prawa jest to tzw. Oświadczenie żywieniowe. Warunki ich stosowania określa załącznik do rozporządzenia (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności, uzupełnionym przez załącznik do rozporządzenia (WE) nr 116/2010 z dnia 9 lutego 2010 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady.

Bardzo podobne choć nie takie samo oświadczenie pojawia się na opakowaniu NesVity: "źródło błonnika pokarmowego". Czy takie oświadczenie jest równoznaczne z tym, które widnieje na opakowaniu Crunchy? Niestety nie, ponieważ "źródło błonnika pokarmowego" a "wysoka zawartość błonnika pokarmowego" to dwa różne terminy:

ŹRÓDŁO BŁONNIKA POKARMOWEGO
Oświadczenie, że środek spożywczy jest źródłem błonnika pokarmowego, oraz każde oświadczenie, które może mieć taki sam sens dla konsumenta, może być stosowane tylko wówczas, gdy produkt zawiera przynajmniej 3 g błonnika na 100 g lub przynajmniej 1,5 g błonnika na 100 kcal.

WYSOKA ZAWARTOŚĆ BŁONNIKA POKARMOWEGO
Oświadczenie, że środek spożywczy ma wysoką zawartość błonnika pokarmowego, oraz każde oświadczenie, które może mieć taki sam sens dla konsumenta, może być stosowane tylko wówczas, gdy produkt zawiera przynajmniej 6 g błonnika na 100 g lub przynajmniej 3 g błonnika na 100 kcal.

Istotnie, gdy spojrzymy na tabelę wartości odżywczej, zauważymy, że Crunchy w 100g mają zdecydowanie więcej błonnika niż NesVita.
Dlaczego producenci tak się chwalą zawartością błonnika? Poniższa tabelka przedstawia wpływ błonnika zawartego w owsie na funkcjonowanie organizmu. Dla przypomnienia: błonnik dzielimy na dwie frakcje- nierozpuszczalą i rozpuszczalną:


Zatem można stwierdzić, że owies to samo zdrowie i jego obecność w diecie jest jak najbardziej pożądana. Nawiasem mówiąc, kto powinien się wystrzegać owsa? Osoby chore na celiakię lub mające alergię na gluten, ponieważ owies niestety nie jest od niego wolny.

Ciekawostka: Na przełomie wieków XIX i XX używano naparu z owsa jako preparatu do leczenia uzależnienia opiumowego i jako środka ograniczającego sięganie po papierosy.

Przyjrzyjmy się wartość odżywczej w 100g oraz w jednej porcji:


Wartość odżywcza w 100g
Crunchy
NesVita
Wartość energetyczna
1826 kJ/ 435 kcal
1647kJ/ 394 kcal
Białko
9,9 g
11,8 g
Węglowodany
59,6 g
68,0 g
W tym cukry
15,3 g
28,3 g
Tłuszcz
15,2 g
6,9 g
W tym kwasy tłuszczowe nasycone
4,2 g
2,5 g
Błonnik
10,2 g
6,2 g
Sód
0,16 g
0,06 g
Biorąc pod uwagę wartość odżywczą w 100 g widzimy, że NesVita jest mniej kaloryczna i ma zdecydowanie więcej cukrów, przy czym ma mniej błonnika niż Crunchy. Crunchy natomiast zawierają więcej tłuszczu oraz kwasów tłuszczowych nasyconych (których w diecie powinniśmy unikać). Crunchy mają również zdecydowanie więcej sodu niż NesVita.


Wartość odżywcza w jednej porcji
Crunchy
NesVita
Wielkość porcji
50 g
190 g (po przygotowaniu)
Wartość energetyczna
912 kJ / 217 kcal
827 kJ / 197 kcal
Białko
4,9 g
5,9 g
Węglowodany
29,8 g
34,0 g
W tym cukry
7,7 g
14,2 g
Tłuszcz
7,6 g
3,5 g
W tym kwasy tłuszczowe nasycone
2,1 g
1,3 g
Błonnik
5,1 g
3,1 g
Sód
0,08 g
0,03 g

Patrząc na wartość odżywczą jednej porcji widzimy, że różnica w zawartości sodu już nie jest taka duża. Nadal Crunchy ma więcej błonnika i tłuszczu (w tym kw. tł. nasyconych), a mniej węglowodanów (w tym cukrów). Co ciekawe, NesVita mimo większej zawartości węglowodanów charakteryzuje się niższą wartością energetyczną.

Jeżeli naszym kryterium wyboru jest wartość energetyczna, to lepsza dla nas jest NesVita. Jeżeli natomiast większą uwagę przykładamy do zawartości błonnika, wybieramy Crunchy. 

Spójrzmy teraz na skład:

Crunchy
NesVita
Płatki owsiane
Płatki owsiane 68,0%
Syrop glukozowo-fruktozowy
Cukier
Cukier
Mleko pełne w proszku 9,4%
Tłuszcz roślinny
Suszone jabłko (jabłko 3,7%, suszony koncentrat cytryny)
Ekstrudat pszenno ryżowy (mąka ryżowa, cukier, kaszka kukurydziana, mąka  pszenna, ekstrakt słodowy jęczmienny, sól)
Aromaty
Wiórki kokosowe
Sól
Sól
Cynamon w proszku
Emulgator: lecytyna sojowa

Aromat

Przeglądając skład produktów, widzimy, że NesVita ma zdecydowanie mniej składników, co jest niewątpliwie dla niej plusem (w myśl zasady "im mniej, tym lepiej"). Niemniej pamiętamy, że pod względem zawartości błonnika ustępowała Crunchy. Ale wysoka zawrtość błonnika  w Crunchy wcale nie przekonuje nas do zakupu tego produktu ze względu na wyżej wymieniony skład.
Niestety Crunchy zawierają syrop glukozowo-fruktozowy oraz tłuszcz roślinny, które nie należą do polecanych i prozdrowotnych składników. Są to substancje, które wcale nie ułatwiają odchudzania, wręcz przeciwnie - umożliwiają odłożenie się tkanki tłuszczowej na wysokości pępka. Tzw. tkanka tłuszczowa wisceralna to tkanka czynna metabolicznie, biorąca udział w powstawaniu zespołu metabolicznego (cukrzyca typu 2, miażdżyca, nadciśnienie, choroby serca i otyłość brzuszna). Co więcej, ta tkanka jest trudna do spalenia podczas ćwiczeń. Żeby jej się pozbyć, konieczna jest odpowiednia modyfikacja diety. Zwiększenie zawartości błonnika w jadłospisie na pewno nam pomoże, ale nie zagwarantuje zrzucenia zbędnych kilogramów. Aby skutecznie schudnąć musimy wyeliminować z diety również te składniki, które odkładają tkankę tłuszczową, a do których należy i syrop glukozowo-fruktozowy, i cukier, i ekstrakt słodu jęczmiennego, i tłuszcz roślinny. Zatem nie możemy polecić Crunchy osobom dbającym o linię. 


Zatem dzisiejszy ring wygrywa
NesVita


Pozdrawiamy
EM i ER


1 komentarz:

Jugendherberge Posen pisze...

Trafiłem na tę stronę przez Google, nie powiem ciekawa :)